MENU
rady pro chovatele koček

Moje britská modrá kočka (Pralinka)

Jako malá, sotva školou povinná, jsem se jednoho dne dozvěděla o tom, že existuje modrá kočička. Byla jsem z toho přímo učarovaná. Od té doby se pořízení britské modré kočky stalo mým snem. Trvalo ale dlouhých dvacet let, než jsem si jej mohla splnit. Náš rodinný domek fungoval spíše jako soukromý útulek, kam se schylovaly všechny toulavé kočky z okolí. Jelikož naše domácnost byla neustále přeplněná kočičími tuláky a tulačkami, nepřicházelo v úvahu pořídit si zcela vědomě a záměrně mé vytoužené plemeno. Sen se mi splnil, až když jsem si na vysoké z peněz z brigád pronajala malinký byt. V rozporu s většinou lidských konvencí jsem si byt postupně "vybavila" britkou Pralinkou, tulákem Bertou a nakonec ragdoll Karamelkou. Pralinka se narodila jako čistokrevné kotě bez PP chovatelům z východních Čech. Jako malá byla velmi hyperaktivní, v současné době je to spíše mazlík, který se rád válí v posteli.

Odchovaná Britská Modrá koťata

Prodej Britského modrého kotěte

Všechna moje  koťátka jsou řádně očkovaná a odčervená. Do nových domovů půjdou s  očkovacím průkazem. Budou plně socializovaná, zvyklá používat kočičí WC se stelivem značky Cat's Best Nature, krmená značkovým krmivem Royal, konzervami Schmusy a přemraženým syrovým masem. Koťátka v žádném případě nejsou krmena lidskou stravou. Při příchodu do nového domova je nutné, aby chovatel podával koťátku pouze stravu, na kterou je zvyklé. Rozhodne - li se přejít na jinou značku krmiva, je důležité, aby tato změna byla pozvolná. V opačném případě by koťátko mohla mít zažívací potíže.  S chovem kočiček Vám ráda poradím.

Prosím, respektujte termín nejbližšího možného odběru. Jsem si jistá, že řada chovatelů vám nabídne koťátko již v miminkovském věku. Je to pro ně samozřejně velmi výhodné. Koťátku nemuseli platit očkování, které se provádí nejdříve v 8. týdnu, odčervení a z velké části ušetřili i za stravu, která při používání kvalitních krmiv narůstá do nemalé výše. Jejich počínání je ale stejné, jako odebrat batole od maminky. Násilně tím ničíte nejsilnější pouto, jaké kdy na světě může existovat a ať budete sebelepší chovatel, nikdy již svému svěřenci nedokážete nahradit něco tak přirozeného a samozřejmého jako je kočičí máma. Vám navíc přibude jen trápení v podobě koťátka, které se vesele vykaká na váš nový koberec a se špinavou prdelkou zaleze do postele do čistých peřin, protože ještě ani 7 týdennímu prckovi osobní hygiena přespříliš neříká. 

Všechna koťátka mají jména, která ale pro budoucího chovatele nejsou nikterak závazná, v očkovacím průkaze nebudou vepsaná. Jedná se spíše o způsob, jak koťátka mohu oslovovat a vzájemně rozlišovat.

Během svého života jsem se setkala a stále setkávám se spoustou chovatelů, papírových i bezpapírových, kteří svá koťátka chovali v rozporu s veškerými zásadami etiky. U kočiček pravidelně uměle vyvolávali porod, nechávali je samotné zavřené v koupelně či je krmili obyčejným kravským mlékem, jež je pro kočky zdraví škodlivé a pak je vesele prodávali za cenu v řádu několika tisíc. Svá koťátka se snažím vychovávat podle nejnovějších poznatků a výzkumů. Jelikož věřím, že imunita mých svěřenců je ovlivněna z velké části kvalitní stravou, snažím se podávat co nejlepší možné dostupné krmivo, a to Royal. Z konzerv kočičky papají Schmusy. S ohledem na nové veterinární poznatky ve výživě koček respektuji zásadu, že kočka je narozdíl od psa čistě masožravec, proto kočičky cca. dvakrát týdně dokrmuji syrovým drůbežím nebo hovězím masem, jež bylo na 48 hodin přemraženo. V raném věku dostávají koťátka sušené mléko Beaphar Kitty Milk, jež je určeno speciálně pro koťata. Vzhledem k tomu, že zdraví kočiček je ovlivněno i prostředím, ve kterém žijí, snažím se, aby se moji svěřenci vyrůstali v bezstresovém prostředí. Koťátka jsou navíc zvyklá na běžný chod domácnosti.

Jelikož se pro Vás kočička na mnoho let stane rodinným příslušníkem a máte tak právo znát plně jeho i nejranější kotěcí věk, mou snahou je poskytnout budoucím majitelům i fotky toho, jak koťátko průběžně rostlo, než se dostalo do Vaší péče. Jelikož pro výběr koťátka není důležitý jen jeho vzhled, ale i povaha, snažím se budoucím majitelům co nejvíce nastínit jeho charakterové vlastnosti.

Odpovědi na otázky často kladené novými majiteli najdete zde. 

Rady před pořízením koťátka naleznete zde.

Plemeno Britských Modrých koček

Britská modrá kočka je velice populární a ušlechtilé plemeno. Její individualita, nádech modré barvy a hebká a lesklá srst z ní dělá jedno z nejoblíbenějších plemen. Její původ sáhá do 19 století do staré Anglie, kde byla vyšlechtěna.

Povahou je britská modrá kočka velice bezkonfliktní, tolerantní a mírumilovná. Velmi dobře vychází i s ostatními zvířaty v domácnosti, hlavně se psy. Britská koťata jsou hyperaktivní, dospělé kočky jsou naopak klidnější, bytové aristokratky. Britské kočky jsou velká individua, svého člověka vyhledávají jen když ony samy chtějí. Nikdy nejsou vtíravé.  

Typickým znakem této kočky je dlouhověkost. Bez problémů se dožívá i 15let.

Zvláštností tohoto plemena je, že miluje vodu. Britská kočka se vydrží dlouhou dobu dívat na tekoucí vodu z kohoutku, sledovat buben v pračce nebo být fascinována splachováním u WC.

Koťata k odběru

Tak všechna ragdollčátka v nových domovech, nová koťátka zatím nechystáme, snad příští rok :)

Všechna briťátka jsou v nových domovech.

 

 

O mamince Pralince