MENU
rady pro chovatele koček

Umělý odchov koťat

Byl to Pralinčin první vrh, když kvůli zánětu mléčné žlázy přestala kojit. Koťátkům bylo něco kolem 10dnů. Na to, aby dokázala sama jíst, to byla příliš krátká doba. Hledala jsem na internetu články, které by se zabývaly umělým odchovem koťat. Bohužel i po jejich přečtení zůstávala nezodpovězená celá řada otázek. Proto jsem se rozhodla napsat tento text. Doufám, že chovatelům kočičích sirotků poskytne vše potřebné k jejich úspěšnému odchování.

Potřeby ke krmení

Koťátka v žádném případě nesmí být krmena obyčejným kravským mlékem, které obsahuje pro ně nestravitelnou laktózu.  Nejvhodnější je sušené mléko vyvinuté speciálně pro koťata, osvědčilo se mi Beaphar Kitty Milk, které je cenově mnohem dostupnější než kupříkladu Royal a koťátkům mnohem více chutnalo než levné mléčko od Trixie. V žádném případě nepoužívejte mléko Whiskas a jiná nesušená mléka prodávaná v malých lahvičkách. Ta nejsou učena pro malá koťátka. Pokud vaše kočka čeká koťátka, je vhodné se sušeným mlékem pro případný odchov vybavit již dopředu. Tato mléka totiž často ve zverimexech nejsou běžně k dostání, doporučuji tedy nákup přes internet. Nemusíte se bát, že mléčko nevyužijete. I když koťátka budou kočkou pečlivě odkojena, můžete jej použít jako doplněk pro koťátko přecházející na tuhou stravu.

Potřebujete – li mléčko pro koťata akutně a nedaří se vám žádné sehnat, můžete krátkodobě použít i náhražku ve formě Sunaru pro děti nad 10 měsíců. Jedná se ale jen opravdu o krátkodobé řešení.

Další nezbytnou věcí, kterou budete k odchovu potřebovat, bude krmítko. Nevhodné jsou lahvičky s dudlíkem, které se prodávají pro umělý odchov koťat a štěňat. Dudlíky nejdou vyvářet, hrozí tak nebezpečí vzniku infekce. Mnohem vhodnější je injekční stříkačka prodávaná běžně v lékárně zhruba za 1Kč. Samozřejmě bez jehly J. Nejen, že stříkačku se vám bude dařit držet díky poctivému vyváření lépe v čistotě, ale usnadníte si i manipulaci s koťátkem, které bude zprvu umělý odchov odmítat. Díky odstupňovanému objemu uvedeného na stříkačce i lépe odhadnete krmnou dávku.

kote-pije

Jak krmit

Na příbalovém letáčku u Beaphar Kitty Milk najdete informace počtu a množství krmných dávek v závislosti na věku. Počítejte s tím, že koťátko žere zhruba každé tři hodiny, a to včetně noci. To, že má koťátko hlad, poznáte následovně. Spokojené kotě spinká nebo si hraje se svými sourozenci. Pokud má hlad, brečí. Ale pozor. Pokud se mu do chvíle nedostane krmení, koťátko vyčerpáním usíná, a to i s prázdným bříškem.

Co se týče množství spotřebovaného krmení, koťátko, které je již zvyklé na umělý odchov, si obvykle samo určí, kolik mlíčka ještě spapá. Že je nakrmené, poznáte tím, že začne hlavičku dávat do strany. Jakmile ale koťátko vrátíte do pelíšku, uklidíte mlíčko a v klidu si lehnete do postele, aby jste dospali probdělou noc, zjistíte, že kotě se bude domáhat další krmné dávky, neboť se mu vše rozleželo v hlavě ( nebo spíše v žaludku). Proto doporučuji následovné – jakmile koťátko nakrmíte, vraťte jej zpátky do pelíšku a věnujte se ostatním. Až nakrmíte všechny, zahajte druhé krmné kolo, někdy i třetí. Nezapomeňte koťátka třídit podle toho, které jste už krmili a které ne. Snadno by pak totiž některé mohlo dostat pět krmných dávek a jiné by šlo spát s prázdným žaludkem. Doporučuji napapaná koťátka dávat do krabice a při druhém krmení je vracet zpět do pelíšku.

Nebude-li koťátko ještě zvyklé na umělý odchov, obrňte se trpělivostí. Naberte do stříkačky poloviční množství mléka určené v letáčku Beaphar Kitty Milk, nakrmte vzpírající se koťátko, které bude mléčko odmítat (přece jen holt nejste maminka), vložte jej do krabice, naberte opět poloviční dávku mléka a krmte druhé. Až s krmení skončíte, zahajte druhé kolo, kde koťátkům dáte i druhou polovinu doporučené krmné dávky. Koťátko nemusí doporučenou dávku sníst úplně celou, stačí, že pro začátek sní alespoň malou část.

Stříkačku používejte opatrně, jednou rukou podržte koťátko a druhou mu stříkačku vložte do tlamičky. Stříkejte velice pomalu, abyste koťátku neublížili. Pokud koťátku dáte mléka o něco méně než je v doporučené krmní dávce, nic se nestane, jedná se opravdu jen o doporučenou dávku, každé kotě je individuální. Podle mých zkušeností i kotě již zvyklé na umělý odchov nedokáže celou dávku uvedenou v příbalovém letáku spořádat.

Nezapomínejte stříkačku po každém krmení vyvářet.

Masáž koťátka po krmení

Až skončíte i s druhou popřípadě třetí krmnou dávkou, nezapomeňte koťátku vždy namasírovat bříško. Tento krok je životně důležitý pro podporu správného vyprazdňování. Pro koťátko může být zácpa smrtelná. Nejvíc se mi osvědčilo chytnout koťátko jednou rukou, nožičkami dolů a proti směru hodinových ručiček masírovat vatou či papírovým kapesníčkem namočeným v teplé vodě bříško a genitálie. Toto je obvykle nejoblíbenější část koťátek a nejneoblíbenější chovatele. Masírujte koťátko tak dlouho, dokud neucítíte, že se vyčůralo (kapesník se jednat zabarví do žluta, jednak ucítíte na ruce i teplou moč J ) nebo vykakalo (to už poznáte snadno J ). Koťátko pak dalším mokrým kapesníčkem umyjte v oblasti genitálií a osušte.

Související články:

Sepsáno: květen 2013
Top Krmivo a vitamíny pro kočky